KLIMATICKÉ PODMÍNKY

Pro oblast Jadranského pobřeží je typické mírné středomořské podnebí. Jsou zde příznivé klimatické podmínky pro léčení horních cest dýchacích a kožních onemocnění. Chorvatsko je charakteristické deštivou zimou s teplotami, které málokdy klesají pod bod mrazu. V létě je zde teplé a suché počasí s průměrnými teplotami okolo 30 °C. V červenci a srpnu mohou denní maxima dosahovat 35 až 40 °C. V noci teplota klesá na příjemných 18–25 °C. Průměrná teplota moře v letních měsících dosahuje 23 °C. Pro Jaderské moře je typická salinita a vynikající průzračnost vody. Slanost moře dosahuje výše kolem 40 gramů na litr vody.

 

PASOVÉ A VÍZOVÉ FORMALITY
Pro cestu do Chorvatska potřebujete platný cestovní doklad. Zapisování dětí do cestovních dokladů rodičů bylo zrušeno, tyto zápisy jsou platné pouze do 26. 6. 2012 – po tomto datu musí děti cestovat jen s vlastním cestovním pasem! Občan mladší 15 let, cestující bez zákonného zástupce je povinen mít u sebe notářsky ověřený souhlas zákonného zástupce s vycestováním. Toto opatření není vyžadováno při cestách organizovaných skupin. Chorvatsko je od 1. 7. 2013 členem Evropské unie.

PLATEBNÍ PROSTŘEDKY
Platební jednotkou v Chorvatsku je chorvatská kuna. Ve všech chorvatských bankách a směnárnách je možné směnit volně směnitelnou měnu (€, $ aj.). Ve většině bank, recepcí a některých směnárnách je možné směnit i české koruny. Většina obchodů a institucí přijímá mezinárodní platební karty VISA a EC/MC. V ČR v bankách a směnárnách je ve většině případů možné chorvatskou měnu nakoupit.

TELEFONNÍ STYK
Ve většině pobytových míst najdete telefonní automaty na mince nebo na telefonní karty. Dále máte možnost telefonovat z pošt nebo hotelových recepcí. Směrové číslo z ČR do Chorvatska – 00385 z Chorvatska do ČR – 00420, Policie 92, První pomoc 94, Hasiči 93.
Chorvatskými mobilními operátory jsou T-Mobile, Hrvatska, VIP net a TELE2.